Złoto metalem cenionym od tysięcy lat

  • Napisane 24 lipca 2015 o 20:53

Srebro i złoto są wymienną walutą rozpoznawalną od setek lat, nie ulega procedurze dewaluacji, bo jest skończona ilość tego minerału i nie można go zwielokrotnić w jakiś cudowny sposób. Nie ważne, czy w przyszłości posiadanie złota będzie zgodne z prawem, to tego typu rodzaj pieniądza warto mieć. Przy czym nie powinno się zamieniać wszystkich swoich środków w metale szlachetne!

Należy się zastanowić, czy zdobyć złoto czy srebro? Wszystko zależy od zasobności Twojego portfela, jeśli myślimy o drobnych kwotach (poniżej 10,000 złotych), to celujmy w srebro, większe zakupy metali szlachetnych powinno się rozdzielić na złoto i srebro.

Złoto i srebro lokacyjne nie ma najmniejszej korelacji z biżuterią (pierścionki to tzw. złom metali szlachetnych prezentujący realną wartość dopiero po przetopieniu). Rynkowa cena złota, czyli cena SPOT jest wartością niestałą w czasie i w bieżących czasach przedstawiana jest w dolarach.

sztabki złota najlepszym przyjacielem bogacza

sztabki złota najlepszym przyjacielem bogacza

Wśród samych ekspertów od zakupu są odmienne zdania, gdy idzie o najpopularniejszą na świecie monetę bulionową: Krugerrand. Oprócz rozpoznawalności największą jej zaletą bywa odporność mechaniczna (na użytkowanie, jeżeli moneta taka ma być środkiem obrotowym handlu), gdyż jest ona utwardzana dodatkiem miedzi. To moneta ze złota 22 karatowego, pozostałe powyżej sygnalizowane nazwy produkuje się z litego złota, czyli takiego o 24 karatach. I tu uwaga: cechą charakterystyczną jest to, że każda ma 1 uncję litego złotego kruszcu, więc Krugerrand jest oczywiście cięższa niż wartość 1oz.

Ważnych może być trochę cech, kiedy już wytypowaliśmy konkretny typ sztabki. Fakt renomy sprzedawcy, to czy przesyłka będzie tzw. „natychmiastowa” lub długoterminowa. Jako krótkoterminową przyjmuje się do 5 dni roboczych – po prostu towar powinien być dostępny na stanie w magazynie w dniu sprzedaży.

Trzeba mieć na uwadze możliwość występowania fałszywek, dlatego nie cena powinna być najważniejsza przy kupnie. Tylko dobra opinia o sprzedawcy, dobra opinia o samego towaru. Przyjmuje się, iż im lżejsza moneta, tym trudniej uzyskać jej podróbkę (w duże sztabki potrafią oszuści do środka wmontować wolframowe pręty o podobnym ciężarze właściwym do złota). Z tego powodu najlepiej nie przekraczać wagi jednej uncji. Dużo trudniej podrobić małą monetę niż sztabkę.

W jaki sposób zdywersyfikować swój kapitał? Na początku przemyśleć, jaka część ma być zamrożona na wieloletni okres, pozostałą część należy oszczędzać w różny sposób (akcje). W dalszej kolejności należy przeznaczyć portfel przeznaczony na metale szlachetne w różnych częściach. W ramach podziału 10% warto ulokować w złote monety jednouncjowe, tu najlepiej sprawdzą się monety oznaczone jako: Maple Leaf.

Dodaj komentarz