Cichy komputer? Bezgłośna maszyna PC

  • Napisane 7 stycznia 2015 o 14:15

Pomimo tego, iż coraz częściej planujemy na zakup pecetów przenośnych, to w naszych lokalach cały czas sławą cieszą się pecety stacjonarne, dostarczające znacznie większe możliwości – są nie tylko tańsze, przysparzają większą opcję modyfikacji komponentów, ale również mogą stać się częściowo niesłyszalne! Czy każdy może mieć bezgłośny komputer PC i z jakimi wydatkami się to łączy? Naprawdę na wejściu należy wzmiankować, iż są dwie techniki chłodzenia składników – pierwszą są czynne wentylatory, które są kluczowym zarzewiem wrzasku, drugą z drugiej strony są wszego typu radiatory. To jak najbardziej komputer chłodzony pasywnie może stać się najcichszą jednostką, jako że pojedynczy hałas będzie wydobywał się z samych komponentów, jak choćby napędu Cd, czy dysku twardego (rozwiązaniem może być jednak spożytkowanie krążka SSD).

Pasywnie chłodzone komputery

Pasywnie chłodzone komputery

Należałoby pamiętać o tym, iż pasywny komputer PC, czyli komputer bez wentylatorów potrzebuje odpowiednio przewiewnej obudowy, która zapewni właściwe odprowadzanie ciepła z jej wnętrza. Odnosić wrażenie może, że pasywnie chłodzony komputer to jedynie „słabe” składniki, które przez niewielką siła obliczeniową nie wytwarzają wielkich ilości ciepła do otoczenia.

Nic bardziej mylnego! Dzisiaj elementy komputerowe są kreowane w ten sposób, ażeby były jak w najwyższym stopniu skuteczne i eksploatowały jak najmniej żywiołowości – w następstwie tego ważna jest zaledwie wielkość radiatora (i jego sama budowa) – wytwórcy kart graficznych, czy procesorów sami dają nam niezwykle nagminnie wybór przy zakupie – czy chcemy zaklepać fragment schładzany biernie, czy aktywnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby na pewno w termin wykorzystywania danej jednostki zmienić sposób jej chłodzenia!

Dodaj komentarz